admin/ Maj 26, 2021/ Wypoczynek z adrenaliną!

Jaka istnieje różnica między normalnym wydrukiem offsetowym a drukiem cyfrowym? Najważniejsza różnica widoczna jest przede wszystkim na rozkładzie kosztów, gdyż koszt wydrukowania arkusza metodą cyfrową jest wyższy niż koszt standardowego wydruku. Do tego, koszt wydruku jedynie trochę zmienia się razem z rosnącym nakładem.

Czym jest druk cyfrowy? Bardzo charakterystyczną cechą takiego druku jest fakt, że materiały, jakie są przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenie w postaci danych cyfrowych, dzięki temu jest możliwy druk bezpośredni. Jest tak, ponieważ nie ma formy drukarskiej, co znaczy, iż obraz przygotowywany jest na bieżąco w maszynie cyfrowej, w miejscu, gdzie rozpoczyna się drukowanie. Drukarnia, która w swojej ofercie chce mieć dużo zleceń, na przykład na foldery reklamowe musi na co dzień korzystać z druku w formie cyfrowej.

Więcej na ten temat – druk chorzow

przycisk drukowania

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej popularną i wykorzystywaną metodą takiego wydruku jest elektrofotografia, gdzie komputer steruje wiązką laserową, jaka naświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. Tak utworzony obraz na cylindrze wywoływany jest proszkiem, on następnie trafia na podłoże a za sprawą wysokiej temperatury wtapia się w nie. A co to jest druk offsetowy? Ten druk odznacza się tym, że koszty wydrukowania pojedynczych sztuk są bardzo małe.

Gdy ciekawi Cię opisywany temat, to odsyłam do źródła (https://kador.pl/dotacja/), gdyż odnajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych zagadnień w tym temacie.

Przy tym, dość duże są koszty przygotowania od początku produkcji. Należy zrobić blachy do każdej barwy oddzielnie, narządzić maszynę i zadać farbę. Tak więc opłacalność takiego druku ma miejsce wtedy, gdy te koszty możemy zmniejszyć poprzez rozłożenie ich na duży nakład wydruku. Taki druk to inaczej przemysłowa odmiana wydruku płaskiego, w którym obraz przenosi się z płaskiej formy drukarskiej na podłoże przy pomocy cylindra obciągniętego gumą. Są dwa typy druku offsetowego: arkuszowy oraz rolowy.

Ten pierwszy typ polega na przenoszeniu na arkusz farby offsetowej o dość wysokim stopniu lepkości, a następnie utrwalaniu jej poprzez przesiąkanie oraz polimeryzację. Jaki wydruk lepiej wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi. Druk w formie cyfrowej jest doskonały tam, gdzie nakłady są na tyle małe, że nie opłaca się używać druku tradycyjnego. Natomiast druk typu offsetowego jest idealny przy nakładach większych, przynajmniej kilkuset sztuk jednego rodzaju, jak i przy arkuszach większych niż rozmiar A3.

Share this Post