admin/ Październik 8, 2018/ Samochody do zadań specjalnych!

Wybór opon to jedna z decyzji, które podejmuje każdy właściciel auta. Wybór ten nie ma miejsca w przypadku, gdy nabywa się pojazd w salonie. W takim przypadku są w nim zamontowane nowe i skrupulatnie dobrane opony, o które właściciel nie musi się martwić przez długi czas. W pewnej chwili jednak należy je wymienić na nowe. Inaczej jest w sytuacji osób, które kupują używane auto. Wówczas należy zawsze wykorzystywać regułę ograniczonego zaufania co do poprzedniego właściciela.

opna samochodowa

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet jeżeli zapewnia on, że ogumienie jest w świetnym stanie, dobrze jest to na własną rękę sprawdzić. Stan opony ocenia się natomiast w oparciu o obserwację jej bieżnika. Można też zwrócić się do warsztatu samochodowego, gdzie specjaliści pomogą wydać opinię o stanie opon. Specjalistom tego rodzaju nie są obce zwroty takie jak na przykład „opony 225 65 r17”, więc z dobraniem właściwych opon w przypadku uszkodzenia starych nie powinno być kłopotu.

Zalety i wady opon używanychPodstawowym powodem, dla którego właściciele samochodów kupują opony używane, jest cena. Ogumienie tego rodzaju jest bowiem dużo tańsze. Natomiast najbardziej kosztowną opcją jest bez wątpienia wymiana ogumienia w autoryzowanym salonie. Z drugiej strony opony uzyskane tą drogą bez wątpienia będą bardzo dobrej jakości, a ich wytrzymałość będzie duża. Stosowanie używanych opon ma także sporo wad. Co istotne, po wyroby tego rodzaju nie powinni sięgać ci kierowcy, którzy posiadają bardzo wąską wiedzę w temacie opon. Nierzadko zdarza się bowiem, że używane opony są faktycznie w dużo gorszym stanie niż mówi ich sprzedawca.

Rozmiar opon
W kwestii opon, to rozmiar ma duże znaczenie. Ogumienie trzeba dopasowywać jak najskrupulatniej, w przeciwnym razie można spowodować nawet poważny wypadek. Źle dopasowane opony sprawiają, że samochodem kieruje się dużo trudniej, a niektóre z jego możliwości są ograniczone. Rozmiar ogumienia do konkretnego pojazdu można odczytać w różnych miejscach auta. Oznaczenia w rodzaju „opony 195 55 r15” warto znać, gdyż ogumienie trzeba wymieniać systematycznie, za każdym razem tak samo starannie je dopasowując. Natomiast do każdej marki i każdego modelu samochodu przeznaczone są inne opony.
Share this Post