admin/ Grudzień 6, 2019/ Wypoczynek z adrenaliną!

Konserwatorzy sztuki mogliby całymi dniami opowiadać o technikach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, bo malarze tworzyli malowidła, na których przedstawiali pracę XVII-wiecznych felczerów. Chociaż antropolodzy badający kości starożytnych mieszkańców globu wspominają o tym, że pierwsi lekarze stosowali różnego rodzaju wypełniania, to jednak dawniej w zasadzie nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, lecz na ekstrakcji zębów. Cechą charakterystyczną tamtych czasów na pewno był jeden ważny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
Otóż, nie istniał fach stomatologa, lecz mężczyzna, nazywany balwierzem lub cyrulikiem, oprócz fachowego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, zajmował się także strzyżeniem i goleniem. Jednakże należy pamiętać, że kompetencje tego medyka były jak na tamte czasy, bądź co bądź, imponujące. Jeśli dzisiaj boimy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy tylko wyobrazić sobie, co czuli nasi przodkowie, którzy byli zmuszeni leczyć zęby najprymitywniejszymi technikami i to poza tym bez zastosowania środków znieczulających – w XXI stuleciu stomatolog we Wrocławiu lub dentysta z innego miasta na wstępie pyta, czy podać znieczulenie nawet w czasie najmniej bolesnych zabiegów. Balwierz dysponował tylko podstawowymi narzędziami, a i o sterylizacji nie wiedziano zbyt dużo. Zwrot przyniósł przełom XIX i XX wieku, gdy m. in. odkryto antybiotyki i promieniowanie X.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę pacjentom przyniosły na pewno nowoczesne środki znieczulające aplikowane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter lub zwyczajnie upijano mężczyznę poddawanego mało przyjemnym zabiegom. Kolejną przełomową zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich. O doniosłości wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby fakt, że dzisiaj każdy stomatolog stomatolog warszawa ursynów we Wrocławiu i ortodonta zatrudniony w krakowskiej klinice dentystycznej każdego dnia używa tego wynalazku.

Wszystkie prezentowane tu dane pod tym odsyłaczem są bardzo interesujące, więc nie wahaj się dłużej, tylko znajdź większą ilość wiadomości, które Cię fascynują.

Dzięki zdjęciom można np. ustalić, czy dany ząb warto ratować czy lepiej natychmiast go usunąć – . A jeśli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to równocześnie musimy obowiązkowo dodać, że w XXI wieku stomatolodzy mogą wyleczyć nawet zęby znacznie zniszczone przez próchnicę albo zrekonstruować ich koronę. Poza tym współcześnie dużą wagę przywiązuje się tak do zdrowego, jak i ładnego uśmiechu, a stomatologia estetyczna stała osobną dziedziną. A nam po niegdysiejszych zabiegach pozostał najprawdopodobniej tylko wielki strach przed wizytą u stomatologa.

Share this Post