admin/ Sierpień 17, 2021/ Finanse w branży gier, Samochody terenowe- pomysł na imprezę firmową

Dziś duża ilość Polaków znajduje pracę poza granicami naszego kraju. Wszelkie osoby podejmujące pracę na terenie Unii Europejskiej mają obowiązek opłacać podatek dochodowy podobnie jak ma to miejsce w naszej Ojczyźnie. Nie wszyscy jednakowoż rodacy po reemigracji z obczyzny starają się o należący się im zwrot podatku z zagranicy w razie zaistniałej nadpłaty. Nierzadko wynika to z przyczyny z niewiedzy. A wedle ustawy o zwrot nadpłaconego podatku można się ubiegać również po przyjeździe do własnego kraju. Na dodatek mamy na to aż cztery lata!

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna taką możność mają też ziomkowie wracający z Zielonych Wysp. Jakim sposobem możemy z tego przepisu skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii należy rozpocząć od wystąpienia Revenue o wypisanie dokumentu P21 – Balancing Statement, to jest rozliczenia skarbowego za miniony rok podatkowy (zobacz na stronie Starając się o zwrot nadpłaty za bieżący rok podatkowy potrzeba wypełnić PIT P 50 który da się pozyskać ze strony internetowej Revenue.

Poświadczeniami które potrzebujemy nadto posiadać są P45 jak też P60 ewentualnie tak zwanymi Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Kiedy ich nie mamy powinno się przedstawić payslipy mieszczące dokładne dane naszych chlebodawców. W kwestionariuszu P 50 natomiast podajemy albo swój numer konta kiedy jest to konto w banku irlandzkim. Gdy takowego konta nie mamy, podajemy nasz krajowy adres pod który zostanie dostarczony blankiet czekowy możliwy do wypłacenia w krajowym banku. Wysokość potencjalnego zwrotu należnego podatku jest uzależniona głównie od sytuacji indywidualnej i od należnych się starającemu ulg fiskalnych.

Wielkość pobranej zaliczki na poczet podatków wykazana jest w formularzu P 45 jaki każdy pracownik otrzymuje na zakończenie umowy (poradnik). Suma o której jest mowa jest wpisana na tym kwestionariuszu w pozycji „tax deducted”. Jest na rynku usługowym nie mało biznesów trudniących się pomaganiem powracającym z zagranicy Polakom w odzyskaniu owej nadpłaty. Jeśli nie mamy wystarczająco wolnego czasu czy zapału ażeby zająć się tą rzeczą samemu, możemy wówczas polecić wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy podobnej firmie. W czasie wyboru należytej firmy musimy sugerować się liczbą jej dotychczasowych petentów oraz ich referencjami oraz skontrolować konkretną firmę usługową w regionalnej Izbie Rozrachunkowej.

Share this Post