admin/ Październik 8, 2018/ Samochody do zadań specjalnych!

W garażu samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć bez wątpienia zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Kierowca jest przygotowany na nieuniknioną zamianę opon w najbardziej odpowiedniej chwili. Należy tylko właściwie wcześnie odczytać moment, kiedy opony letnie należało by już zamienić na opony zimowe.

Ale i momentu wymiany w odwrotnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, również należało by przypilnować.

opona na zimę

Autor: Luke Lawreszuk
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawa nie tylko w tym , czy będzie trzeba oczekiwać w długiej kolejce do fachowców, którzy tej zmiany dokonają. Istotnym powodem dla zamiany ogumienia winno być również bezpieczeństwo jazdy uzależnione od dopasowania opon do warunków zewnętrznych.

Rodzaj technologii produkcji obu wersji opon jest odmienny, dzięki czemu są one przygotowane do różnych warunków pogodowych. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są zauważalne. Różny jest rodzaj stosowanych bieżników. Opony letnie wyposażone są w rowki (lamelki) zaprojektowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej. Natomiast opony zimowe posiadają lamelki co nieco inaczej skonstruowane. Rolą ich jest pozbywanie się nadmiaru śniegu, który przylepia się do kół. Odmienny jest też skład mieszanek, z których wyrabiane jest ogumienie samochodowe.

znak drogowy

Autor: www.sxc.hu

Opony zimowe posiadają taki skład, który dopiero w minusowych temperaturach nabiera odpowiedniej sprężystości. Dlatego też w czasie zimy ich wydajność jest najbardziej odpowiednia. Tymczasem opony letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury są na plusie. Dobrze radzą sobie też z upałami, które źle wpływają na opony zimowe.Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które w danym momencie nie są używane. Aby posłużyły one dłużej niż jeden czy dwa sezony opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie zmienione przed nadejściem niskich temperatur należy przede wszystkim odpowiednio oczyścić. W sklepach dostępne są też rozmaite preparaty do konserwacji ogumienia, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Wielkie znaczenie ma też miejsce przechowywania opon. Zarówno dla opon letnich jak i zimowych najodpowiedniejsze do przechowywania są miejsca suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też przechowywać w zasięgu substancji chemicznych. Odpowiednio przechowywane opony będą służyć kierowcy długo i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Z kolei wymiana ich w zalecanym przez fachowców czasie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale także do zabezpieczenia zdrowia i życia kierowców.

Share this Post