admin/ Listopad 7, 2021/ Wypoczynek z adrenaliną!

Jak w ogóle wygląda historia druku? Jak udowadniają znawcy, historia druku jest dość krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, natomiast w historii ludzkości dość długo nie było dostępu do takiego tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, aby precyzyjnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

druk

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com
Jak jesteśmy w stanie przeczytać w historycznych źródłach, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach (prawdopodobnie, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To istotnie od tego momentu jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, i to tych tekstowych, jak i graficznych.

W dzisiejszych czasach powszechne są druki akcydensowe – Drukarnia (Wyszywanie logo na ubraniach) Kid. Aktualnie, gdy chcemy po prostu coś wydrukować, małą czy wielką rzecz, szukamy drukarni w… Internecie. A to kolejny paradoks, bo wielu wieszczy, że to koniec druku, iż teraz już nastała era cyfrowa. Zobaczymy, czy tak będzie, lecz patrząc na to, co jest teraz, warto przyznać, że druk nie ma się czego obawiać.

Według definicji jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na podłoże drukowe. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie też określić każdą kopię, tak zwaną, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najważniejsze, druk powstaje wtedy, kiedy da się go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie również są nazywane drukiem. Drukiem możemy też nazwać

druk

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

różne sposoby powielana tekstu i grafiki, i to na płaszczyźnie tradycyjnej (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednakowoż się upiera przy tym, że taki nowatorski druk to po prostu wydruk.

Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk można rozumieć również wydruk przeznaczony na skalę przemysłową. Cieszyć musi nas to, że mamy tak łatwy dostęp do drukowania przeróżnych rzeczy. Może druk jest już dla nas czymś normalnym i nie ma w tym nic dziwnego, ponadto odchodzi on do lamusa, ponieważ nastała epoka cyfrowa.

Czy spodobał Ci się prezentowany tekst? Jeżeli tak, to przeczytaj jeszcze szczegóły w tekście, gdyż one również mogą być dla Ciebie bardzo interesujące.

Pomimo to, taka jest prawda, iż druk nigdy nie zaginie, lecz jest realne, że jego zastosowanie będzie mniejsze lub w innym wymiarze. Przykładowo określone obszary bardziej się rozwiną, pozostałe natomiast przeciwnie. Mogą być niepotrzebne.

Share this Post