admin/ Październik 7, 2021/ Samochody do zadań specjalnych!

Czasami nadchodzi ten moment, gdy trzeba naprawić oponę. Zastanawiamy się wtedy, jak to zrobić? Jak obchodzić się z ogumieniem naszego auta, aby nie pogorszyć mocniej usterki. Dużo napraw będzie dla nas zbyt trudna, w takiej sytuacji dobrze jest skierować swoje kroki do profesjonalnego serwisu wulkanizacyjnego, przykładowo naprawa opon, w niektórych zaś przypadkach możemy spróbować swoich sił.

opony - wymiana

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Na początek trzeba przyznać, iż bardzo zabójcza dla ogumienia naszego samochodu jest ostra jazda w zakrętach oraz dość mocne hamowanie, tym bardziej w pojazdach, jakie nie są wyposażone w antypoślizgowy system ABS. Czasami nawet wystarczy jedno dość mocne hamowanie na przyblokowanych kołach, aby spowodować tak zwane “przypalenie” gumy.

Opony (wymiana opon GENT) po takim wyczynie są już niestety do wyrzucenia. Takie same efekty w postaci miejscowego, szybkiego i mocnego tarcia mogą przysporzyć wadliwe hamulce, często na skutek nierównego zużycia bębnów albo niewłaściwie ustawionych okładzin hamulcowych. Nierównie ścieranie czoła bieżnika może także wskazywać na zbyt nadmierne luzy w zawieszeniu lub też układzie jezdnym, a także wyeksploatowanie amortyzatorów. Jednostronne zużywanie bieżnika zaś będzie świadczyć o braku odpowiedniej geometrii zawieszenia. W dosyć zadbanych samochodach o dobrej kondycji technicznej, całkiem duży wpływ na trwałość ogumienia ma dbanie o utrzymanie dobrego ciśnienia w ogumieniu. Zbytnio wysokie ciśnienie spowoduje, iż z podłożem będzie współpracować tylko środkowy pas czoła bieżnika. A to powoduje szybsze jego zużywanie. Za to zbyt małe ciśnienie sprawia złe odkształcenie się opony.

przechowalnia opon

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W takiej sytuacji opona ma styczność z nawierzchnią tylko na krawędziach czoła bieżnika, a one szybko się wycierają. Co najgorsze przegięcia boków opony będą skutkować podniesioną temperaturą oraz zniszczeniem konstrukcji. I ostatnia uwaga na koniec.

Ekscytuje Cię ten nieszablonowy artykuł? Jeżeli tak, oprócz tego zerknij koniecznie (https://www.avocaparkingpyrzowice.pl/cennik-parkingu.html) na materiał, który jest zamieszczony tutaj – on również wzbudzi twoją ciekawość.

Zanim założysz opony, przykładowo podczas
wiosennej zmiany opon, koniecznie je dobrze sprawdź. Sparciała guma niestety dyskwalifikuje oponę, która nadaje się jedynie na śmietnik – strona internetowa tutaj. Tak zniszczona guma jest po prostu niebezpieczna, ponieważ nie posiada żadnej przyczepności. Możemy tą sytuacje porównać do tego jakby jechała po lodowisku. Ten krótki tekst powinien nam uzmysłowić jak niebezpieczny jest nieodpowiedni stan naszych opon. Jak widzimy to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu.

Share this Post