admin/ Lipiec 26, 2021/ Off-road dla początkujących

Fotografia od lat fascynuje wiele osób, stając się nierzadko ich życiowym zajęciem. Nie minęło wiele czasu, od momentu, gdy w powszechnym zastosowaniu pojawiły się proste aparaty fotograficzne. Prekursorami współczesnych lustrzanek z wachlarzemobiektywów do różnych planów zdjęciowych były nieskomplikowane w budowie i obsłudze aparaty na klisze fotograficzne.

aparat marki Sony

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście pierwsze modele, analogicznie jak telewizory, zachowywały tylko obraz w czarno-białej tonacji. Przeważająca większość pochodziła ze Związku Radzieckiego, gdzie Polacy mieli wtedy dużo lepszy dostęp niż do produktów pochodzących choćby ze Stanów Zjednoczonych. Żeby kupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep fotograficzny, zaś w celu wywołania fotek oddawało się wykorzystaną kliszę do wywołania w dowolnym z zakładów fotograficznych. Taki jak oto ten: .

Nieliczni próbowali wywoływać zdjęcia samodzielnie, jednak do tego trzeba było zapewnić sobie odpowiednie warunki.Radzono sobie z tym różnie, na przykład pokój, w którym panuje doskonała ciemność stanowiła tymczasowo łazienka bez okna, do której dostęp był przez ten czas mocno utrudniony. Fotografie robione manualnymi aparatami kliszowymi i wywoływane w domowych warunkach były nie najlepszej jakości. Zaś profesjonalny fotograf umiał trochę modyfikować nasycenie czy kontrast, dzięki czemu często udawało się uratować cenne zdjęcia.

Współczesne możliwości zapisywania obrazu na matrycy przy pomocy najróżniejszych technologii wbudowanych w cyfrowych aparatach sprawiają, że pstrykać fotki może każdy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, spośród bogatej oferty sprzętów wybrać najbardziej odpowiadający model. Komputer znajduje się dziś w zasięgu każdego, wobec tego wystarczy je potem zrzucić na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne polowanie.

Aparat cyfrowy BenQ P1410

Autor: BenQ
Źródło: BenQ

To na pewno plus postępu technologicznego, ale szeroki dostęp do aparatów sprawił, że mimo korzystania z tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych zdjęć jest zdecydowanie mniej niż wtedy, gdy za fotografowanie zabierały się osoby mające opanowane zasady wykonywania dobrych zdjęć albo pasjonaci posiadający także rozległą wiedzę.

Share this Post